BASCHET Victorie importantă. BC Mureș - Energia Rovinari 83-62

Formația BC Mureș a câștigat confruntarea cu Energia Rovinari, scor 83-62 (24-24, 25-12, 16-10, 18-16), într-un meci contând pentru etapa a 12-a a LNBM. Primul sfert a fost unul strâns în care jucătorii Energiei au ținut piept mureșenilor. Tigrii s-au descătușat în sferturile 2 și 3, luând avantaj pe tabelă. Elevii lui Srecko Sekulovic au reușit un run de 10-1, sfertul 2. La pauza mare, mureșenii au intrat cu avantaj de 13 puncte pe tabela de marcaj, 49-36.  După pauză, tot echipa din Mureș a fost cea care a condus ostilitățile în teren și care s-a distanțat definitiv. În sfertul 4 cu victoria ca și acontată, mureșenii au redus din turație, în timp ce Energia a încercat să reducă din diferență.

BC Mureș: Barro - 20 de puncte, Adamovic - 15 (2x3), Ceskovic - 10, Gajovic - 9 (1x3), Peciukas - 8 (2x3), Ivanovic - 8 (1x3), Lázár - 6, Căpușan - 4, Polyák - 3 (1x3). A mai jucat Corpodean. MVP-ul meciului a fost Miloșevic cu 21 de puncte de la Energia Rovinari. Următorul meci echipa BC Mureș îl va disputa în deplasare, azi, 23 decembrie, de la ora 18.45, în compania formației U BT Mobitelco Cluj-Napoca.