Handbalistele de la SC Mureșul au pierdut pe mâna lor duelul cu HC Zalău

Formația SC Mureșul Târgu-Mureș a fost învinsă duminică, 25 ianuarie, pe teren propriu, de mai galonata echipă HC Zalău, scor 24-26 (12-12). Partida a contat pentru etapa a XVI-a, Liga Națională la handbal feminin. Mureșencele au dat o replică bună oaspetelor, însă pe final nu au reușit să bifeze victoria. Sabine Klimec și fetele au început foarte bine partida, și în minutul 8 aveau deja două goluri avans (4-2). Puiu și Bardac au marcat, restabilind egalitatea două minute mai târziu, iar Andrada Trif a dus Zalăul în avantaj (scor 5-6) în minutul 16. Formația de la poalele Meseșului s-a îndepărtat și la două goluri prin reușitele lui Rob (6-8). Totuși, mureșencele au reușit să egaleze în minutul 23, iar din acel moment până la pauză s-a mers mână în mână (12-12).

HC Zalău a revenit de la vestiare cu o poftă nebună de joc și după 13 minute deja aveau un avantaj de trei goluri pe tabelă (17-20). SC Mureșul Târgu-Mureș reușește să restabilească egalitatea trei minute mai târziu. Jocul de-a șoarecele și pisica a continuat minute bune, iar cu patru minute înainte de final tabela indica egalitate (24-24), prin reușita lui Klimec. În cele din urmă, experiența Zalăului și-a spus cuvântul, iar Ciuciulete și Constantinescu marchează ultimele goluri prin care formația sălăjană câștigă. Un aport important la victoria obținută l-a avut și Mihaela Cheța, portarul formației  HC Zalău, care a prins o zi bună. În final, diferența de experiență s-a văzut, astfel că sălăjencele s-au impus cu 26-24.

Au marcat pentru SC Mureșul: Mrkiks Savica  - 7 goluri, Andreea Serediuc - 4,  Sabine Klimek - 5, Lazăr Ana Maria - 3, Nagy Beata - 3, Deac Ana Maria - 2. Din lot mai au făcut parte jucătoarele: Larisa Comșa, Diana Diaconu, Andreea Petruneac (portari) - Rad Tabitha, Georgeta Cioban, Elena Avădanei, Cristina Sunea, Tamas Reka și Elena Grigore.

„Am avut ghinion. S-a accidentat și jucătoarea Bucin, care este o pierdere mare. Rezultatul este unul mincinos, trebuia să se încheie cu un egal, dar acesta este handbalul. Experiența noastră s-a văzut pe teren, unde nu am știut să gestionăm ultimele două minute. Eu felicit jocul fetelor pentru 58 de minute. Sper să spargem gheața până la final de campionat", a afirmat Gheorghe Covaciu, antrenor principal al echipei SC Mureșul.

Au punctat pentru HC Zalău: Andrada Trif - 6 goluri, Roxana Rob - 5, Diana Puiu - 5, Maria Constantinescu - 4, Alinca Pintea - 3, Maria Bardac - 2 și Georgiana Ciuculete - 1.

La finalul partidei, Gheorghe Tadici a refuzat gestul de salut amical inițiat de președintele echipei SC Mureșul, Teodor Rad, acuzându-l de „non-combat". În următoarea etapă, a XVII-a, Liga Națională, echipa SC Mureșul Târgu-Mureș va evolua în deplasare în compania formației ASC Corona 2010 Brașov, la data de 1 februarie.