City'us câştigă la Sf. Gheorghe şi are 1-0 în play-off

Formaţia City'us Târgu-Mureş a câştigat cu 2-0 la Sf. Gheorghe în meciul 1 al primului tur din play-off. O victorie venită în urma unui joc tactic excelent, cu o defensivă solidă şi atacuri periculoase. Golurile au fost înscrise de Emil Răducu, în minutul 9 şi Ion Al-Ioani, în minutul 40. Partida din Sala Sporturilor „Szabo Kati" din Sf. Gheorghe era considerată cea mai echilibrată din primul tur al play-off-ului, întâlnindu-se formaţiile de pe locurile 4 şi 5. Cu victorii împărţite în sezonul  regulat, cele două echipe promiteau un spectacol de calitate. Şi aşa a şi fost. Poate cel mai frumos meci de futsal din România din ultimii ani. Curat, cu foarte puţine faulturi, ocazii de ambele părţi, luptă până la epuizare. Până la urmă a învins echipa mai bine organizată şi mai calmă. Răducu a profitat de o eroare a apărării adverse şi a înscris cu toată opoziţia portarului Molina, iar Al-Ioani a închis tabela, după ce a marcat în poarta goală, gazdele scoţând portarul. City'us a mai avut alte 5-6 ocazii clare de gol, gazdele ratând o singură şansă importantă, în prima repriză, mingea lovind bara din stânga porţii lui Carlao. De această dată, jucătorii de la City'us au dat dovadă de spirit de echipă, sacrificiu şi au luptat pentru culorile clubului, aşa cum trebuie să facă adevăratele caractere. Să nu primeşti gol într-o partidă de o asemenea intensitate înseamnă foarte mult. Fiecare jucător şi-a adus contribuţia la acest succes, care nu înseamnă decât un nou început de drum.

Pentru târgumureşeni au evoluat: Carlao - Răducu, Mimi Stoica, Csoma Alpar, Paulo Ferreira, Al-Ioani, Nuno Miguel, Nicuşan, Ruxandari. Nu au jucat: Juverdeanu, Cătinean şi Pavel. Iată şi celelalte rezultate înregistrate până acum: Muncitorul Reşiţa - Autobergamo Deva 4-6 (0-1), CSMS Iaşi - FK Od. Secuiesc 2-4 (0-1) şi Dunărea Călăraşi - United Galaţi 5-4 (1-0). Partida a doua dintre City'us şi Sepsi Sf. Gheorghe se va disputa marţi, 14 aprilie, de la ora 17.15, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş. În cazul unei victorii, târgumureşenii se vor califica în semifinalele campionatului naţional.