HANDBAL - CM-U2 MASCULIN DIN BRAZILIA

Încă un pas, spre „OPTIMI"

România a trecut cu bine și peste al treilea meci la turneul final I din Brazilia. A condus și la cinci goluri pe tabelă dar a fost egalată de Serbia în ultimul minut. Naționala de tineret a României continuă să rămână neînvinsă și după al treilea meci la turneul final mondial, care se desfășoară în Brazilia. După 26-26 cu Portugalia, 32-31 cu Qatar, tricolorii și-au mai trecut în cont un rezultat de egalitate: 21-21, cu Serbia. Rezultatul a fost unul nemulțumitor pentru ai noștri având în vedere situația pe tabelă. România a condus cu: 9-3, 13-9 la pauză și în repriza a doua în minutul 45: 9-14, în ultimele cinci minute a fost eliminate extrema stângă, și Serbia a egalat în ultima secundă: 21-21.

Sâmbătă seara s-a jucat partida a 4-a din grupa „B", jucătorii români având ca adversară pe Angola, pe care a învins-o cu rezultatul de 39-29. A fost o partidă mai ușoară cu Angola, a fost o partidă utilă pentru echipa noastră antrenată de Ovidiu Mihăilă și Daniel Apostu, în vederea ultimului meci din Grupa „B", care este foarte important, fiindcă adversara este puternica formație a Spaniei. În meciul jucat duminică noaptea spre luni, ora 2.45, tinerii handbaliști români au pierdut cu echipa spaniolă la 23-18, terminând pe locul al doilea, promovând totuși în optimile de finală. Le dorim succes în continuare!