„Roș-albaștrii" au învins liderul. ASA - Astra 3-1

Astra are un adevărat complex în fața celor de la Târgu-Mureș. Giurgiuvenii nu au reușit să se răzbune pentru cea mai drastică înfrângere suferită în turul campionatului, 1-5 cu Târgu-Mureș. ASA s-a impus și pe propriul teren în etapa a 15-a. A fost 3-1 pentru vicecampioană. Oaspeții au avut cele mai importante ocazii ale primei reprize, dar cei de la ASA au fost cei care au marcat. Spre disperarea lui Șumudică, Enache a tras puțin pe lângă vinclul porții lui Stăncioiu, apoi gazdele au primit penalty după ce Junior Morais a oprit mingea cu mâna în careu. Brandan și-a trecut în cont primul gol la ASA după ce a transformat perfect lovitura de la 11 metri, fără nicio șansă pentru Gavrilaș. Scenariul s-a repetat la finalul primei reprize. Enache a mai avut o ocazie destul de mare, dar tot gazdele au marcat. Mureșan a dublat avantajul din lovitură liberă. Ultimele zece minute ale partidei au fost dramatice. Alibec a fost eliminat pentru proteste, apoi echipa sa a redus din diferență. Velayos a greșit și a trimis în propria poartă. În prelungiri, Pedro Louis a stabilit scorul final, 3-1. S-a terminat rău pentru Astra. Pentru un gest necugetat la adresa arbitrului, Marius Șumudică a fost eliminat și riscă să stea în tribună la următoarele meciuri. „Nu m-a eliminat Bârsan. Mie nu mi-a comunicat nimeni. Am dat mâna cu el, i-am spus de trei ori felicitări, trebuie să fii tâmpit ca să lovești un arbitru. M-am dus, i-am spus baftă, erau bodyguarzi lângă mine, păi mă bruscau ei dacă era ceva", a spus la final Șumudică. Cristiano Bergodi a reușit prima victorie ca antrenor pe banca lui ASA, chiar împotriva liderului Astra. Italianul era extrem de fericit la finalul partidei câștigate cu 3-1 de târgmureșeni, dar spune că acest lucru nu se datorează faptului că a schimbat sistemul. „Am jucat și cu Dinamo în 4-3-3, dar sunt mulțumit. Mă bucur pentru băieți, vreau să-i felicit, pentru că au câștigat împotriva unei echipe foarte, foarte bune. E echipa de pe primul loc, nu era ușor, dar aveam mare nevoie de o victorie și de aceea îi felicit pe jucători", a declarat Bergodi la finalul întâlnirii cu giurgiuvenii. În urma acestei victorii, ASA a acumulat 22 de puncte și rămâne în cursa pentru play-off. În etapa viitoare, târgumureșenii vor juca în deplasare, la Chiajna. Până atunci, miercuri, 28 octombrie, ASA va disputa partida din optimile de finală ale Cupei României, la Bacău, în fața liderului seriei I, din Liga a II-a, Sport Club. Partida va începe la ora 14.30. Pentru ASA Târgu-Mureș au evoluat: Stăncioiu - Velayos, I.Gonzalez, Balaur, Balic - Mureșan, Brandan (90-Voiculeț), Ndoye - Romario, Axente (85-L.Pedro), Jazvic (72-Hanca). În etapa a 15-a, Liga 1, s-au mai consemnat rezultatele: CSMS Iași - Concordia Chiajna 0-1, ACS Poli Timișoara - CFR Cluj 1-2, FC Voluntari - Petrolul 1-0, CSU Craiova - Dinamo 3-0, Steaua - Pandurii 1-1. Luni, 26 octombrie, s-a disputat ultimul meci al etapei, Viitorul - FC Botoșani (după închiderea ediției).