Cupa României la volei feminin, ediţia 2015-2016, sferturi de finală

Săptămâna aceasta, în voleiul autohton, sunt programate primele meciuri oficiale de volei din 2016, respectiv patru partide care se joacă în devans din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României la volei feminin. Conştiente că nu au nicio şansă de calificare în Final Four, dată fiind diferenţa netă de valoare, CSM Lugoj şi Universitatea Cluj au acceptat să joace ambele manşe din sferturi pe terenul formaţiilor CS Volei Alba-Blaj şi CSM Bucureşti, care şi-au descongestionat calendarul din februarie şi martie. În plus, pentru primele două clasate din Divizia A1 vor fi jocuri de verificare a potenţialului înaintea unor dispute foarte dificile din Cupele Europene, programate săptămâna viitoare. Programul Cupei României la volei feminin: sferturi de finală, manşa tur (17 februarie 2016): Ştiinţa Bacău - CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş, CSM Târgovişte - Dinamo Bucureşti. Partida Universitatea Cluj - CSM Bucureşti se joacă joi, 14 ianuarie 2016, la Bucureşti, iar CSM Lugoj - CS Volei Alba-Blaj s-a disputat miercuri, 13 ianuarie (după închiderea ediţiei). În sferturi se joacă tur-retur şi se califică mai departe echipa care câştigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă „set de aur" pentru stabilirea echipei calificate. Câştigătoarele se califică pentru Final Four, programat în perioada 9-11 aprilie 2016. Oferta de organizare a turneului final va avea loc pe 15 martie 2016, ora 11.00, la sediul Federaţiei Române de Volei.