City'us Târgu-Mureş a accesat în sferturile Cupei României la futsal

Formaţia City'us Târgu-Mureş a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României la futsal, după victoria cu 8-1 (2-1) în faţa Muncitorului Reşiţa. Golurile au fost înscrise de P. Ferreira (5, 18), Ruxandari (29), Ţipău (30), Răducu (31, 37), Szocs (33) şi portarul Cătinean (39). Pentru Reşiţa a înscris Fedor (min. 19). După victoriile cu 6-1 şi 11-1 din campionat în faţa aceleiaşi formaţii, târgumureşenii au reuşit un nou succes la scor. Este adevărat însă că, diferenţa s-a făcut în ultimele 10 minute, golul de 3-1 a fost înscris de Ruxandari, în minutul 29. Diferenţa pe tabelă, pentru că diferenţa pe parchet a fost evidentă, chiar dacă reşiţenii reprezintă o echipă bună, agresivă, în sensul pozitiv şi bine aşezată în teren. Pe lângă cele 8 goluri, City'us a avut şi 5 bare şi alte numeroase ocazii. O victorie meritată, după un joc bun, creşterea de formă a formaţiei noastre fiind evidentă. De notat şi golul înscris de portarul Răzvan Cătinean, din propriul careu, în momentul în care adversarii atacau cu portar-jucător, dar şi primul gol reuşit de Szocs Laszlo, la revenirea în tricoul campionilor. City'us a început jocul cu: Carlao - Mimi Stoica, Ruxandari, Răducu şi Ţipău. Au mai evoluat de-a lungul partidei: Cătinean - P. Ferreira, F. Aguiar, C. Ribeiro, M. Duque, Szocs, Paulinho, Covaci, Alex Şomodi. Antrenori: Lucian Nicuşan, Cosmin Gherman şi Raul Ungur. La acest sfârşit de săptămână, campioana României nu va evolua în etapa a XX-a, câştigând cu 3-0, în urma retragerii formaţiei Galactic Focşani. Următorul joc va fi însă un adevărat derby. Marţi, 15 martie, de la ora 17.30, în direct la DigiSport, Autobergamo Deva - City'us Târgu-Mureş.