BC Mureş a ajuns la 7 înfrângeri consecutive

Cu o atitudine complet schimbată tigrii au fost foarte aproape de a se califica în finala Cupei României. Partida desfăşurată în sala sporturilor Antonio Alexe din Oradea a avut două părţi total diferite. În prima repriză, după un prim sfert egal, clujenii s-au distanţat la 12 puncte în actul secund. Acest avantaj l-au menţinut şi la începutul sfertului trei. Mureşenii au revenit puternic în sfertul 3 şi chiar au reuşit să treacă la conducerea meciului, în ultimele minute. Mohammed şi Martinic, cei doi scoreri au adus puncte importante, dar şi ceilalţi s-au luptat exemplar în apărare. Cu 7 minute înainte de final, BC Mureş avea şase puncte avans, însă a urmat revenirea rivalilor.

S-a jucat de la egal la egal până la intrarea în ultimele 30 de secunde - o serie de şase puncte a adus victoria pentru U Cluj, 73-67. BC Mureş a ajuns la 7 înfrângeri consecutive, şase în campionat şi una în Cupa României. Conducerea clubului l-a demis pe lituanianul Audrius Prakuraitis cu o zi şi jumătate înainte de Final Four, iar la meciul cu U Cluj pe bancă a stat Szaszgaspar Barnabas. În cealaltă semifinală CSM Oradea s-a calificat în stil de campioană în finala Cupei României la baschet. A învins-o cu 88-71 pe Dinamo. Finala Cupei României, CSM Oradea - U Cluj, s-a jucat luni, 11 aprilie (după închiderea ediţiei).