România - Georgia 1-0 la Turneul de Dezvoltare UEFA

„Tricolorii" U16 au câştigat şi cea de-a doua partidă disputată la competiţia organizată la Albena, în Bulgaria. După ce în prima zi a turneului, luni, s-au impus cu 1-0 în faţa Croaţiei, elevii lui Gabriel Manolache au repetat performanţa şi în faţa selecţionatei similare a Georgiei. Unicul gol al meciului a fost înscris de jucătorul Centrului de Excelenţă „Tricolor 11" Târgu-Mureş, Ovidiu Horşia (foto). În minutul 77, cu trei minute înainte de final, jucătorul nostru a finalizat cu stângul, din 6 metri, din centrarea lui Tucaliuc. Scorul putea fi mai mare, dar Manolache şi Onişa au ţintit bara transversală cu execuţiile lor. Echipa României în meciul cu Georgia: I. Rus - Sabangeanu, Ţiereanu, Giosu, Iofcea - Ad. Manole, R. Chiriac, Gritto - Horşia - Enea, I. Ilie (repriza I), repectiv: I. Rus - R. Zamfir, Manolache, Casian, Kovari - Onişa, G. Creţu - Horşia, Gritto, Tucaliuc - G. Răducan (repriza II). Ultimul meci al „tricolorilor" la acest turneu va fi contra gazdei, Bulgaria, vineri, 15 aprilie, de la ora 11.00. Lotul convocat pentru Turneul de Dezvoltare UEFA este următorul: portari - Andrei Cristea (Regal Sport), Ionuţ Rus (Lazio); fundaşi - Ştefan Kovari (LPS Bihorul), Denis Giosu, Darius Ţiereanu, Antonio Manolache (toţi „Tricolor11" Timişoara), Alex Petrice (Sacavenense), Alexandru Sabangeanu (Academia Hagi), Alexandru Iofcea (Sport Team); mijlocaşi - Radu Zamfir (Sport Team), Radu Chiriac (FC Dănuţ Coman), Mihael Onişa („Tricolor11" Timişoara), Ovidiu Horşia, Attila Gritto, Adrian Manole (toţi „Tricolor11" Târgu-Mureş); atacanţi - Giani Creţu (Ceahlăul), Rareş Enea („Tricolor11" Târgu-Mureş), Iulian Ilie (Hombrucher SV), Gabriel Răducan (Dinamo Bucureşti), Denis Casian („Tricolor11" Timişoara), Cosmin Tucaliuc (Academia Hagi).