SCMU Craiova - BC Mureş 95-98, în primul meci din „sferturile" Ligii Naţionale

BC Mureş a câştigat primul meci din sferturile de finală ale Ligii Naţionale, pe terenul lui SCMU Craiova. Gazdele au început bine şi s-au distanţat după primele trei minute la 13 puncte. La finalul primului sfert a fost 28-21 pentru SCMU Craiova, dar diferenţa a scăzut la doar patru puncte până la pauza mare (49-45). Înaintea sfertului patru, oltenii au condus cu 74-66, dar mureşenii s-au apropiat la cinci puncte, astfel că antrenorul gazdelor a cerut time-out, la care Aaron Johnson a înţeles cu greu indicaţiile. Johnson a luat pe cont propriu următoarea acţiune şi a adus alte două puncte, dar ultimele secunde ale sfertului patru au fost dramatice. La 89 egal, tot Johnson a obţinut două aruncări libere, pe care însă le-a ratat, iar partida a ajuns în prelungiri. „Tigrii" au fost mai pragmatici şi au reuşit să se impună cu 98-95. Doi americani au fost cei mai buni marcatori. Darius Hargrove a înscris 35 de puncte pentru olteni, iar Alhaji Mohammed şi-a trecut în cont 34 de puncte pentru învingători. Meciul al doilea s-a disputat miercuri, tot la Craiova, de la ora 18:00 (după închiderea ediţiei). Prima echipă care ajunge la trei victorii se califică în semifinale.