Start reuşit pentru City'us în play-off-ul Ligii 1 la futsal!

City'us Târgu-Mureş a obţinut o mare victorie în primul meci din play-off-ul Ligii 1 la futsal, 9-2 pe terenul celor de la Dunărea Călăraşi. Pe un teren unde se câştigă greu şi unde formaţia noastră a avut mereu meciuri dificile, de această dată, campionii s-au impus de o manieră categorică. După o primă repriză mai puţin reuşită, cu toate că la un moment dat am condus cu 3-0, partea secundă a arătat diferenţa dintre cele două team-uri. Performerul echipei târgumureşene a fost Paulinho, autor a 3 goluri, dar victoria a fost obţinută în urma unui joc colectiv excelent, cu Carlao providenţial între buturi, cu intervenţii excelente, în special în prima repriză la 0-0 şi 1-0 pentru noi. „Am câştigat un meci, dar nu am obţinut încă nimic. Trebuie să fim concentraţi pentru a încheia disputa în două jocuri. Meciul doi va fi şi mai greu, pentru că adversarii nu mai au nimic de pierdut şi vor lupta pentru victorie şi pentru a duce disputa în decisiv. Ne vom pregăti însă intens şi suntem hotărâţi să ne calificăm cu 2-0", a afirmat Cosmin Gherman, antrenor City'us. Golurile echipei noastre au fost înscrise de: M. Stoica (7), Covaci (16), M. Duque (16), Szocs (24), Paulinho (25, 32, 40), C. Ribeiro (28), Răducu (30). Echipa de start: Carlao - C.Ribeiro, M.Duque, Paulinho, P.Ferreira. Rezerve: Moldovan, Kercso - Ruxandari, M.Stoica, Gherman, Covaci, Raducu, Szocs. Într-o altă partidă din primul tur, CSMS Iaşi, ocupanta locului 8 a învins suprinzător cu 4-3 pe Informatica Timişoara, care a terminat pe prima poziţie a clasamentului. Partida a doua dintre City'us şi Dunărea Călăraşi se va disputa în cursul săptămânii viitoare în Sala Sporturilor, ziua şi ora urmând să fie anunţate în perioada următoare. În cazul unei noi victorii, târgumureşenii se vor califica în semifinale.