Steaua- BC Mureş 71-90. Victorie clară a vicecampioanei, în primul meci din semifinale

BC Mureş s-a impus în primul meci al semifinalei Ligii Naţionale, cu Steaua. Vicecampioana României la baschet a câştigat la Bucureşti cu 90-71. BC Mureş a reuşit supriza în primul meci al semifinalei cu Steaua şi a făcut scor în Sala Polivalentă din Bucureşti. Mureşenii şi-au asigurat un avans de 14 puncte după primele sferturi, iar steliştii s-au ridicat la acelaşi nivel doar în sfertul trei, când au reuşit să şi egaleze, scor 55-55. Din acel moment, roş-albaştrii nu au mai avut replică pentru BC Mureş, care s-a impus la 19 puncte diferenţă, scor 90-71. „Slavă Domnului că am câştigat, am încercat multe aruncări de la trei puncte, am fost tari în defensivă, toată echipa s-a mişcat bine, trebuie să menţinem ritmul şi să dăm totul în meciul următor", a declarat Goran Martinic, jucător BC Mureş. „Ştiam că va fi un meci greu la ei acasă, aveau avantaj, dar de la început ne-am luptat să ne impunem ritmul şi am controlat tot jocul", a completat Goran Gajovic, jucător BC Mureş. De cealaltă parte, stelistul Porter Troupe a spus: „Am început slab, ei au avut un prim sfert bun, iar noi nu. Am încercat să revenim, dar diferenţa a fost prea mare". Cu 21 de puncte şi 10 pase decisive, Martinic a fost cel mai bun jucător al învingătorilor. De la Steaua s-a remarcat Troupe, autor a 18 puncte. Meciul doi este programat vineri, tot la Bucureşti, şi va fi transmis în direct la Digi Sport 3, de la ora 18.00. În finală se califică echipa care obţine prima trei victorii. În cealaltă semifinală, CSM Oradea a învins pe teren propriu, cu 72-71, pe „U" BT Cluj Napoca.