Franţa - România 2-1. Tricolorii lui Iordănescu au fost la doar câteva minute de un rezultat mare

România a pierdut meciul de deschidere de la Campionatul European, 1-2 în faţa Franţei. Echipa noastră a fost la doar câteva minute de un rezultat mare şi doar o execuţie de excepţie a lui Payet, pe final, a făcut ca naţionala tricoloră să piardă la debutul turneului din Hexagon. Olivier Giroud (57) şi Dimitri Payet (89) au marcat pentru gazde, iar Bogdan Stancu (65, din penalty) a înscris golul României. Pentru România au evoluat: Tătăruşanu - Săpunaru, Chiricheş, Dr. Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Ad. Popa (82 Torje), N. Stanciu (72 Chipciu), B. Stancu - Fl. Andone (62 Alibec). Selecţioner: Anghel Iordănescu. Pentru Franţa au evoluat: Lloris - Sagna, Koscielny, Rami, Evra - Kante, Pogba (77 Martial), Matuidi - Griezmann (66 Coman), Giroud, Payet (90+1 Sissoko). Selecţioner: Didier Deschamps.