Portugalia - Franța 0-0 (1-0 d.p.). Eder le-a adus lusitanilor PRIMUL TITLU din istorie, Euro 2016!

Singurul gol al finalei Euro 2016 a fost reușit de „anonimul" Eder, care a expediat o „torpilă" din afara careului, în a doua repriză din extra-time. Lusitanii au obținut astfel primul titlu din istorie, chiar dacă au primit o grea lovitură prin accidentarea lui Ronaldo, suferită în minutul 9. Portugalia - Franța a fost mai întâi prima finală din istoria Campionatului European în care nu s-a înscris în primele 60 de minute, după care a bătut propriul record devenind prima finală fără gol în 90 de minute. Așadar, finala a intrat în prelungiri, acolo unde, paradoxal, portughezii au fost cei care au atacat și au avut cele mai multe realizări. Mai întâi Quaresma a echilibrat raportul barelor (107), după care, două minute mai târziu, Eder a stins lumina pe „Stade de France". Era minutul 109, dar Franța n-a avut deloc forța de a reveni în meci, astfel că Portugalia a câștigat pe merit finala lui Euro 2016.