România - Luxemburg 4-0. Două goluri superbe, marcate de Bumba și Ovidiu Popescu

România n-a avut probleme cu Luxemburgul în antepenultimul meci din preliminariile Europeanului Under 21 din 2017, ultimul disputat pe teren propriu. „Tricolorii" mici au început mai greu, iar oaspeții au avut chiar o bară, în minutul 3. Jucătorii lui Cristian Dulca au deschis după 13 minute scorul la Mediaș, prin fundașul Viitorului, Bogdan Țîru, și s-au distanțat 16 minute mai târziu, după execuția superbă a mijlocașului lui Hapoel Tel Aviv, Claudiu Bumba. Fotbalistul Astrei, Alexandru Ioniță, a punctat și el înainte de pauză, iar România a jucat în repriza a doua cu gândul la meciul contra Danemarcei, de marți, de la Aalborg, decisiv pentru calificarea în barajul Europeanului de tineret din Polonia. Naționala noastră a mai înscris un gol superb în minutul 75, prin mijlocașul Stelei, Ovidiu Popescu. România - Luxemburg s-a încheiat 4-0 după un meci în care arbitrul croat Mario Zebec a refuzat nu mai puțin de trei penalty-uri „tricolorilor". Danemarca s-a impus la scor pe terenul Țării Galilor, scor 4-0, și pare a se fi desprins în fruntea grupei a cincea a preliminariilor. Scandinavii au 19 puncte, în timp ce România are 16, însă și un meci mai mult disputat. Rivalele la locul secund ale naționalei lui Dulca sunt Țara Galilor, care are 12 puncte, și Bulgaria, cu 11, însă un joc mai puțin decât România. Următoarele meciuri în grupa 5 a preliminariilor Euro 2017: marți, 6 septembrie / Danemarca - ROMÂNIA (ora 19.45), Țara Galilor - Luxemburg, Armenia - Bulgaria.