FC Voluntari - ASA Tg.-Mureş

În etapa a 12-a, Liga 1 Orange la fotbal, formaţia ASA Târgu-Mureş va evolua în deplasare cu FC Voluntari, duminică, 16 octombrie, de la ora 15.30. Un singur succes au izbutit ilfovenii în precedentele opt jocuri disputate în Liga 1 Orange, 4-1 cu Poli Timişoara, în rest au două remize şi cinci înfrângeri, dintre care ultimele patru consecutive. Mureşenii s-au impus în cea mai recentă deplasare, 1-0 la Timişoara şi au oprit o serie de 11 jocuri în deplasare fără victorie, interval în care mai reuşiseră doar un rezultat de egalitate. FC Voluntari a bifat cinci meciuri fără gol marcat şi două fără gol încasat. ASA a înscris cel puţin o dată în şapte partide, dar a şi primit gol în 10 din cele 11 jocuri din ediţia curentă. Partida din această rundă va fi cea de a 150-a pe care mureşenii o vor disputa în Liga 1 Orange. Cele două echipe s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în sezonul regulat 2015-2016, când mureşenii s-au impus în ambele jocuri. Întâia confruntare a avut loc pe 21 august 2015, ASA - FC Voluntari 2-1. Pancu a deschis scorul în startul partidei, Costa a egalat în minutul 9. La finalul primului sfert din repriza secundă, acelaşi Ramiro Costa l-a învins pe Balauru şi a stabilit rezultatul final. În retur, ardelenii au câştigat cu 2-0, scor înregistrat încă din minutul 23, după ce Jazvic (min 14) şi Axente (min 23, penalty) şi-au trecut numele pe tabelă. La nivelul băncilor tehnice, Florin Marin şi Dan Alexa se vor duela pentru întâia oară într-o partidă oficială. Interesant, actualul antrenor al mureşenilor i-a fost elev rivalului din această rundă în perioada în care a activat ca jucător la Rocar 1999-2000, U Craiova 2001-2002, Dinamo 2002-2003 şi 2005-2006. FC Voluntari este echipa cu cei mai puţini fotbalişti utilizaţi în primele 11 etape, 21, dintre care doar trei străini. În schimb, ASA s-a bazat pe 30 de jucători, locul 2 la acest capitol, după Steaua (31 jucători). Mediile de vârstă ale celor două loturi: FC Voluntari - 27 ani; ASA Tg. Mureş - 25 ani şi 2 luni.