Portugalia - România 0-0, primul meci al barajului pentru Euro 2017

Echipa națională feminină de fotbal a României a remizat la Lisabona, în Portugalia, 0-0, în prima manșă a barajului pentru calificarea la Euro 2017. Fetele noastre au început bine partida și au încercat să pună presiune pe adversare din start. Portughezele au avut șansa să deschidă scorul, însă Claudia Neto a ratat, trimițând balonul în bară. Până la pauză, tricolorele și-au trecut în cont și ele o ocazie, dar lovitura de cap a Mariei Ficzay nu a reușit să o surprindă pe Patricia Morais. În partea a doua, elevele lui Mirel Albon au devenit mai pragmatice și nu au mai riscat. Părăluță a avut o intervenție foarte bună în fața Dariei Silva, iar în prelungiri puteam da lovitura, dar Morais a respins în corner șutul Laurei Rus. S-a terminat așa și calificarea se decide în Gruia! Returul este pe 25 octombrie, ora 18:00, pe stadion „Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca. Hai România!