România a învins Cipru cu 2-1

Echipa națională U16 antrenată de Sorin Colceag a încheiat cu o victorie stagiul de pregătire din Cipru. Tricolorii s-au impus cu scorul de 2-1, după reușitele lui Munteanu, din minutul 4, și Albu, în ultimul minut de joc, din lovitură de la 11 metri. În primul meci dintre cele două formații, disputat marți, tot în Cipru, rezultatul final a fost de 1-1. Delegația tricoloră a revenit în țară vineri, 11 februarie, și a intrat direct în cantonament la Buftea. Tricolorii vor juca săptămâna viitoare o „dublă" contra selecționatei U15 a Italiei. Primul meci se va disputa la Buftea, marți, 14 februarie, de la ora 15:00. Cel de-al doilea joc va avea loc joi, 16 februarie, de la ora 11:00, pe același teren. Reprezentativa tricoloră alcătuită din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2001 se pregătește pentru primele meciuri oficiale, pe care le va disputa în turul inaugural din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 - Anglia 2018. În perioada 23-29 octombrie 2017, România va fi gazda unei grupe în care adversarele vor fi Lituania, Luxemburg și Austria. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită).