Victorie pentru BC Mureş în primul joc din faza a doua a Ligii Naţionale de baschet masculin

Etapa de debut a părţii a doua din Liga Naţională de baschet masculin a consemnat în grupa 1-6 victorii ale clujenilor în fieful campioanei en-titre şi sibienilor împotriva timişorenilor în propria arenă, dar şi o înfrângere neaşteptată a steliştilor pe terenul piteştenilor. A început şi disputa echipelor din grupa 7-10 cu un succes al mureşenilor pe teren propriu în disputa cu teamul din Bănie. Lidera sezonului regulat, U Banca Transilvania Cluj-Napoca a câştigat la cinci puncte diferenţă, 84-59, întâlnirea cu CSM CSU Oradea, după ce a condus la pauză cu 50-34. Diferenţa care a ajuns la 21 de puncte în sfertul al treilea, dar s-a redus simţitor în ultima parte a meciului în care au excelat Dykes, autor a 29 de puncte şi Moldoveanu, cu 11 recuperări. De la orădeni s-a remarcat Zeno, 22 puncte. O altă partidă echilibrată a avut loc la Sibiu, unde formaţia gazdă CSU s-a întrebuinţat destul de serios pentru a trece de SCM Timişoara cu 77-70 (35-32), principalii marcatori fiind Mladenovic, 23 şi Runkauskas, 19. BCM Universitatea Piteşti s-a autodepăşit în disputa cu Steaua CSM Eximbank, reuşind o victorie preţioasă, scor 72-65 (35-32), cu care o egalează la numărul de puncte, 29, pe echipa de pe Bega. Continuă să conducă formaţia clujeană, cu 36 puncte, urmată de cele din Sibiu, 32 şi Bucureşti, 31. Pe locul 6 se află bihorenii, 28. Următoarea rundă e programată la jumătatea săptămânii viitoare cu derby-ul dintre Steaua CSM Eximbank şi CSU Sibiu. În grupa 7-10, BC Mureş a învins pe SCM Universitatea Craiova cu 85-77. Meciul Dinamo Bucureşti - Phoenix Galaţi s-a desfăşurat luni seara.