PLAY-OUT LIGA 1: FC Voluntari - ASA, astăzi, 8 aprilie, ora 14.30

Formaţia ASA Târgu-Mureş va întâlni astăzi, de la ora 14.30, în deplasare, echipa FC Voluntari, partida contând pentru etapa a V-a, play-out, Liga 1 Orange la fotbal. Cele două echipe s-au întâlnit doar de patru ori în Liga 1 Orange, de două ori s-au impus mureşenii, iar alte două jocuri s-au încheiat la egalitate. Prima confruntare a avut loc pe 21 august 2015, ASA - FC Voluntari 2-1. Pancu a deschis scorul în startul partidei, iar Costa a egalat în minutul 9. La finalul primului sfert din repriza secundă, acelaşi Ramiro Costa l-a învins pe Balauru şi a stabilit rezultatul final. În returul sezonului regulat 2015-2016, ardelenii au câştigat cu 2-0, scor înregistrat încă din minutul 23, după reuşitele lui Jazvic (min 14) şi Axente (min 23, pen.). A urmat meciul din 16 octombrie 2016, FC Voluntari - ASA 1-1, goluri Adrian Bălan, respectiv Vlad Morar. Interesant, ambele reuşite au fost izbutite direct din lovituri libere. Cea mai recentă confruntare a avut loc pe 24 februarie, ASA -FC Voluntari 0-0. Mediile de vârstă ale celor două loturi: FC Voluntari - 27 ani şi 5 luni; ASA - 25 ani şi 6 luni. Alte partide ale etapei a V-a, play-out, Liga 1 Orange la fotbal: Pandurii Tg. Jiu - Poli Timişoara (s-a disputat vineri), Poli Iaşi - FC Botoşani (8 aprilie), Concordia - Gaz Metan (10 aprilie).