City'us pierde primul meci din play-off

Formația City'us Târgu-Mureș a pierdut primul meci din play-off-ul Ligii 1 TotalSoft la futsal, 1-3, pe teren propriu, cu FK Od. Secuiesc. Pentru formația City'us a înscris Bogdan Covaci, în minutul 38, pentru adversari punctând Szecsi (3), Manya (37) și Miklos (40). A fost un meci frumos, cu multe ocazii de poartă, cu două echipe care și-au văzut de joc și au oferit un spectacol deosebit publicului spectator. Oaspeții, mai experimentați, au profitat la maximum de ocaziile avute, diferența dintre cele două formații fiind inexistentă, rezultatul fiind pe muchie de cuțit, până la sirena de final. Harghitenii au deschis scorul la prima acțiune periculoasă, Szecsi învingându-l pe Tătar, cu un lob de la marginea careului. Au urmat minute bune ale echipei City'us, cu 3-4 oportunități clare de a restabili egalitatea, chiar în situații de 1-1 cu portarul advers. Până la pauză nu se mai înscrie, iar partea secundă se desfășoară în aceleași coordonate. Ocazii la ambele porți, doi portari în zi mare. Doar lipsa de luciditate de la finalizare a făcut ca City'us să nu puncteze. Ultimele 3 minute aduc tot atâtea goluri. Mai întâi, Manya înscrie din apropierea porții, după o fază de contraatac. Imediat, Covaci ne readuce în joc, după un șut deviat. Ultimele faze se joacă pe contre, iar cu 45 de secunde înainte de final, oaspeții înscriu golul decisiv, la o neatenție în apărarea echipei City'us. Nimic nu este pierdut, City'us a plecat cu un dezavantaj de 0-1 după primul meci, în finala de acum două sezoane. Bineînțeles, acum este o cu totul altă situație, va fi mult mai greu, pentru tinerii jucători târgumureșeni. Dar nu imposibil. Merită să credem până la final. Felicitări tinerilor noștri jucători pentru dăruire. Au demonstrat că sunt pe drumul cel bun și, nu peste mult timp, se vor putea bate de la egal la egal cu cele mai bune echipe ale campionatului. Partida a doua este programată duminică, de la ora 18.00, la Od. Secuiesc.