UNGARIA A DEMOLAT ANGLIA ÎN DEPLASARE, IAR ROMÂNIA S-A FĂCUT DE RÂS ACASĂ, CU MUNTENEGRU!

În timp ce România se făcea de râs în divizia B a Nations League, pierzând 0-3 cu Muntenegru, Ungaria făcea instrucție, în deplasare, cu Anglia: maghiarii au reușit să îi învingă pe britanici cu 3-0, pe Molineaux, stadionul lui Wolves. Pe stadionul Giulești, Iordănescu anunța că echipa națională își poate lua revanșa, dar era condusă cu 1-0 încă din prima repriză. Mugosa a deschis scorul și a mai marcat de două ori în repriza secundă, convingând fanii români să revină la scandările “demisia!” și nu numai.

De cealaltă parte, rivalii noștri, angrenați în divizia A a Nations League, nu B, ca noi, au demolat-o pe Anglia în deplasare. Ungaria s-a impus cu 4-0 pe Molineaux și ne-a demonstrat ce poate reuși o națională mai “mică”. Nu doar că maghiarii au trecut cu ușurință de Anglia în deplasare, ba chiar au câștigat și meciul tur, însă “doar” cu 1-0. Este prima dată în istorie când Anglia pierde acasă la mai mult de două goluri. O dublă a lui Sallai și reușite din partea lui Nagy și Gazdag le-a adus maghiarilor una dintre cele mai faimoase victorii din istoria naționalei.