BC Mureş - CSU Sibiu 87-89

CSU Sibiu a făcut un pas important în drumul spre semifinalele Ligii Naţionale. Baschetbaliştii lui Dan Fleşeriu au câştigat în sala celor de la BC Mureş şi au trecut din nou la conducerea seriei, cu 2-1. Chiar dacă au pierdut la o diferenţă de şase puncte primul sfert, oaspeţii au dominat sfertul secund, care le-a revenit cu 26-8. Finalul a fost de infarct. În chiar ultimul minut, americanul Reed i-a dus pe mureşeni în avantaj, 73-72, cu o aruncare de la distanţă. Bogdan Popescu a restabilit din nou egalitatea şi câştigătoarea s-a decis în prelungiri. Experienţa sibienilor şi-a spus cuvântul şi victoria i-a revenit lui CSU, cu 89-87. BC Mureş îşi joacă ultima şansă sâmbătă, de la ora 20:00, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş. Va încerca, tot în faţa propriilor fani, să ducă disputa în meci decisiv.