Debut cu dreptul pentru ASA în Liga 2 la fotbal

Formația ASA Târgu-Mureș a învins, pe teren propriu, cu 2-1 (1-1) pe știința Miroslava, la debutul în noul sezon fotbalistic al Ligii 2. Golurile au fost înscrise de Rafael Licu (min. 15) și Dumitru Muntean (min. 80). Oaspeții au egalat în minutul 40, prin Căinari. La prima reușită, Licu a profitat de centrarea lungă, de la mijlocul terenului, a lui Florin Ilie, și a deviat cu piciorul din fața portarului Avram. Miroslava a egalat pe finalul primei reprize, în urma unei lovituri de colț, cu o lovitură de cap. Victoria a fost adusă de Muntean, cu un șut din mijlocul careului, tot în urma unei faze fixe. Pentru echipa ASA Târgu-Mureș au evoluat: Fl. Iacob R. Băjan, C. Ene, Fl. Ilie, D. Panait - P. Iacob, Candrea (Mijokovic 89'), D. Muntean - Licu, Boiciuc (Schieb 67'), Petriș (Al. Stoica 46'). În următoarea etapă, formația ASA Târgu-Mureș va întâlni în deplasare echipa Foresta Suceava. Partida va ava loc sâmbătă, 12  august 2017, de la ora 11.00. În celelalte meciuri ale primei etape din Liga 2 la fotbal s-au consemnat rezultatele: Luceafărul Oradea - Sportul Snagov  1-1, Ripensia Timișoara - Foresta Suceava 16-0, Dacia Unirea Brăila - ASU Politehnica Timișoara  2-3, FC Argeș - Pandurii Târgu Jiu 0-0, Chindia Târgoviște - UTA Arad 0-1, Metaloglobus București - Olimpia Satu Mare 0-1, Academica Clinceni - Dunărea Călărași 4-1, CS Mioveni - CS Afumați 4-0 și AFC Hermannstadt - CS Balotești 3-0.