BC Mureș a pierdut partida tur din Cupa României

BCMU FC Argeș Pitești a învins BC Mureș, scor 72-63, în prima manșă a turului inaugural din Cupa României la baschet masculin - ediția 2017/18. Partida s-a disputat în Sala Sporturilor Trivale din Pitești. Partida a demarat favorabil argeșenilor care au marcat primele zece puncte ale partidei. Antrenorul Szaszgaspar a cerut timp de odihnă, iar continuarea a fost mult mai echilibrată. Mureșul s-a apropiat la o singură posesie, scor 20-18, după zece minute de joc. Ofensiva celor două formații a funcționat sub așteptări în secvența a 2-a. Piteștiul a fost mai mereu în avantaj, dar ardelenii au reușit să restabilească egalitatea la 31. Ei au avut ultima posesie, una scurtă, a primei reprize, însă nu au reușit să execute o aruncare la coș în cele 11 secunde avute la dispoziție, iar cele două formații au plecat la vestiare cu scorul egal. BC Mureș a controlat secvența a 3-a. Mijovic, Pita și Person au avut contribuții majore, iar Santa a avut apariții deosebit de utile atât la finalizare, cât și la recuperare. Astfel, alb-albaștrii s-au desprins la zece lungimi pe parcursul sfertului 3 și conduceau cu scorul de 52-45 la intrarea în secvența decisivă. Lucurile s-au schimbat semnificativ în debutul sfertului 4. Piteștiul a anulat rapid deficitul și a trecut la conducere. Formația antrenată de Șapera a încercat să-și mărească zestrea de puncte în perspectiva manșei a 2-a în condițiile în care oaspeții au resimțit faptul că primii cinci au avut peste 32 minute de joc fiecare. De notat că BC Mureș a jucat cu trei străini, doi dintre aceștia alăturându-se echipei în cursul săptămânii. În aceste condiții, rotația de bază a Mureșului a cuprins șase jucători, alții trei având între 4 și 6 minute de joc. BC Mureș : Pita 18 (2x3), Person 14, Sánta 12p+10 rec, Mijovic 9 (3x3), Stăncuț 8 (2x3), Borșa 2. Pitești : Troupe 16 (3x3), Nicoară 15 (1x3), Russel 13 (1x3), Kostoski 10 (2x3), Lázár 8, Nuutinen 6 (2x3), Agafonov 4. Returul ce se va desfășura marți, 3 octombrie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Tg.-Mureș.