BC Mureș începe cu stângul noua ediție a LNBM. Phoenix Galați - BC Mureș 87-81

În prima etapă a Ligii Naționale de baschet masculin, formația BC Mureș a fost învinsă în deplasare de echipa Phoenix Galați cu scorul de 87-81. A fost meci foarte echilibrat în care s-au consemnat 12 egalități, gazdele au preluat conducerea doar de trei ori, ultima oară însă cu 1 minut și 33 de secunde înainte de finalul partidei, de unde nu au mai cedat. Tigrii au început bine partida cu Sánta și Person acumulând 5 puncte, gazdele au egalat spre finalul sfertului, au și preluat conducerea prin Rundles, dar Mladenovic a restabilit egalitatea prin două libere. S-a consemnat și debutul oficial în culorile BC Mureș al lui Deven Mitchell, cel care a devenit cel mai bun marcator al partidei. Sfertul doi a fost unul și mai bun pentru noi, am preluat conducerea și ne-am distanțat la 10 puncte, 31-41 în minutul 17, dar gazdele au redus handicapul la o posesie, 41-44.

În actul al treilea gălățenii au reușit chiar să și conducă 17 de secunde după coșul lui Miller, dar 2+1 ale lui Borșa ne-au adus din nou în față. Tot Borșa a fost cel care a dus scorul la 47-54, dar gazdele au revenit încă o dată egalând la 64 cu 20 de secunde înainte de finalul sfertului. Dar Mitchell a răspuns cu o triplă, astfel am început ultimul act tot cu trei puncte avans. În ultimul sfert gazdele au găsit răspuns la toate coșurile noastre, egalând scorul de 5 ori și profitând de câteva erori ale atacului nostru au reușit să treacă în avantaj, pe care l-au menținut până la ultima sirenă în ciuda efortului echipei mureșene. BC Mureș: Mitchell 29 p (3x3) + 6 rec, Person 13 (1x3) + 7 ass, Borșa 11, Mijovic 10 (2x3) + 7 rec, Sánta 8, Pita 6 (2x3), Mladenovic 4; au mai jucat Steff, Stăncuț și Kilyén. Phoenix Galați: Rundles 25 (5x3), Pavlovic 21 p + 15 rec, Miller 13 (2x3), White 12 (2x3), Gugino 11, Petrișor 5. Etapa viitoare, BC Mureș va evolua la 13 octombrie, pe teren propriu, contra formației SCMU Craiova.