CSM Bucureşti pierde cu Metz, dar se califică în Final Four. A treia calificare consecutivă

Campioana en-titre a României la handbal feminin, CSM Bucureşti, s-a calificat duminică, în deplasare, la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball în faza sferturilor. Succesul CSM Bucureşti este al treilea consecutiv. Celelalte trei echipe calificate la Turneul F4 de la Budapesta sunt: Gyor, HC Vardar şi Rostov-Don. Meci slab făcut duminică, în returul sferturilor, de CSM Bucureşti, care a fost învinsă cu scorul de 27-20 (14-9), dar în tur a câştigat cu 34-21 (19-13), astfel că se califică la Turneul Final Four, cu 54-48 la general. Pentru CSM au marcat Neagu 8 goluri, Gullden 7, Niombla 2, Mehmedovici 1, Kurtovici 1, Frafjord 1, iar de la Metz s-au remarcat Houette 7 şi Smits 6. Turneul Final Four va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai. Obiectivul campioanei României în actuala stagiune a fost calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, la care a mai participat de două ori consecutiv. În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.