Cinci medalii europene pentru luptătorii români!

Deși aveau ca obiectiv cucerirea a două medalii și obținerea a tot atâtea clasări pe locul 5 la Europenele seniorilor de la Kaspiisk-Rusia, luptătorii români s-au autodepășit, urcând de cinci ori pe podium. O dată pe prima treaptă, de două ori pe a doua și de tot atâtea ori pe a treia. Cel mai strălucitor trofeu l-a obținut Mihai Mihuț, la categoria 63 kilograme a stilului greco-romane, după ce l-a învins în finală pe norvegianul Stig Andre Berge cu 3-2, la puncte. Este prima medalie importantă pentru tânărul sportiv de la Astra Arad, lansat la Ceahlăul Piatra Neamț și pregătit la lotul național de Anton Arghira. Și, totodată, întâiul trofeu european după 11 ani pentru luptele românești. Au intrat în posesia argintului Alina Vuc, 50, întrecută în meciul decisiv de azera Maria Stadnik, care câștigă al optulea titlu consecutiv și Andrei Dukov, 57, libere, învins la puncte în finală de armeanul Giorgi Edisherashvili. Alin Alexuc, 130, greco-romane și Alexandra Anghel, 72, și-au asigurat medaliile de bronz după 3-1 cu ungurul Balint Lam, respectiv 4-2 cu belarusa Alena Prepelkina. A fost prima competiție oficială sub egida UWW (United World Wrestling) în care sportivii au evoluat la noile categorii, la ambele stiluri și la feminin.