Trofeul Cupei EHF rămâne la Craiova SCM Craiova - Vipers Kristiansand, 30-25

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a câștigat vineri, pe teren propriu, și în premieră, Cupa EHF, după ce a învins formația norvegiană Vipers Kristiansand, cu scorul de 30-25 (19-12), în manșa retur a finalei competiției. Mii de fani au aplaudat echipa craioveană la finalul partidei. Peste 3.500 de spectatori au încurajat echipa craioveană și au oferit un spectacol unic în fața favoritelor. În tur, Vipers s-a impus cu scorul de 26-22 (12-10), astfel că la general, scorul este de 52-51 în favoarea SCM Craiova, care cucerește astfel trofeul. SCM Craiova s-a calificat în premieră în finală, după 23-22 și 18-18 cu Kastamonu (Turcia), iar Vipers a trecut de Viborg HK (31-34 și 29-23). În sferturi, SCM a eliminat formația rusă Lada Togliatti (23-25 și 26-23), în timp ce Kastamonu a trecut de HC Zalău (28-29 și 27-24). HC Zalău s-a calificat în sferturi de pe locul 2 în grupa D (8 puncte), obținute din disputele cu Larvik HK, Hoors HK și Banik Most, iar SCM Craiova a fost tot pe poziția a doua (8 puncte) în grupa A, din care au mai făcut parte Brest Bretagne Handball, Kuban Krasnodar și Randers HK. SCM Craiova a jucat finala Cupei EHF după ce a început competiția în turul 3, în care a eliminat formația ungară DVSC Debrecen. Deținătoarea trofeului este formația rusă Rostov-Don, care în această stagiune joacă în Liga Campionilor. O echipă românească feminină a revenit în finala Cupei EHF (fostă IHF), după 25 de ani, în 1993 Rapid București cucerind trofeul.