Kristiansand - CSM București 27-29. Neagu și Lekic aduc prima victorie din era Djukic

Campioana României la handbal feminin, CSM București, a învins sâmbătă, în deplasare, formația norvegiană Vipers Kristiansand, cu scorul de 29-27 (14-14), în a treia partidă din grupa D a Ligii Campionilor. Victoria s-a consemnat la debutul antrenorului Dragan Djukic, pe banca CSM, după demiterea suedezului Magnus Johansson. Pentru CSM au marcat Lekic, 9 goluri, Neagu 7, Lazovici 4, Mehmedovici 3, Radicevici 2, Cvijici 2, Curea 1, Kurtovici 1, iar de la gazde s-au remarcat Sulland 8, Aune 5 reușite. Dragan Djukic care a mai pregătit în România echipa masculină HC Odorhei, antrenează pentru prima dată în carieră o formație feminină. Pentru campioana României este a doua victorie în grupa D, după 36-31 cu FTC Budapesta, la care se adaugă și eșecul cu SG BBM Bietigheim, scor 28-30. Programul CSM București în grupa D este următorul: CSM București - Vipers (4 noiembrie), FTC Budapesta - CSM București (11 noiembrie), CSM București - SG BBM (18 noiembrie). Primele trei clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica în grupele principale, care vor include câte șase echipe (trei din grupele A și B în grupa 1 și tot trei din grupele C și D în grupa 2). În această fază se va lupta pentru sferturile de finală, în care vor ajunge primele patru clasate în grupele principale, și care vor evolua pentru calificarea la Turneul Final Four. Meciurile din grupele principale vor avea loc între 25 ianuarie-10 martie 2019, cele eliminatorii din sferturi în 5-7 aprilie (turul) și 12-14 aprilie 2019 (returul), iar Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019. Actuala deținătoare a Ligii Campionilor este Györ ETO.