Kimi Raikkonen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 din SUA

Pilotul britanic Lewis Hamilton a ratat posibilitatea de a obține, duminică, al cincilea titlu de campion mondial în Formula 1, al doilea consecuitv, după ce, plecat din pole position, a ocupat doar locul al treilea în Marele Premiu al SUA. Cursa de la Austin a fost câștigată de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari, urmat de olandezul Max Verstappen de la Red Bull, care a fost pe locul 18 la start. Pe locul al patrulea s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Ferrari, challengerul la titlu, iar al cincilea a fost finlandezul Valtteri Bottas de la Mercedes. Lupta pentru titlul mondial va continua duminica viitoare, la Ciudad de Mexico. Hamiton are un avans de 70 de puncte, cu trei etape înaintea finalului sezonului. Pe locurile 6-10 s-au clasat, în ordine, germanul Nico Hulkenberg, spaniolul Carlos Sainz jr., ambii de la Renault, francezul Esteban Ocon de la Force India, danezul Kevin Magnussen de la Haas și mexicanul Sergio Perez de la Force India. Antepenultima etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Mexicului, va avea loc săptămâna viitoare.