PRIMUL EȘEC DIN ACTUALUL SEZON SUFERIT DE BASCHETBALIȘTII MUREȘENI

Formația CSM Tg.-Mureș a pierdut, marți seara, în deplasare, cu scorul de 96-89, în fața formației Phoenix CSU Galați, într-un meci contând pentru cea de-a 10-a etapă a Ligii Naționale de baschet masculin, grupa C valorică. Partida a fost una extrem de disputată, ambele echipe adjudecându-și câte două sferturi. Mureșenii au fost mai buni în primul și cel de-al patrulea act al întâlnirii (22-20 și 37-27), iar gălățenii în sferturile II și III (27-14 și 22-16). Sârbul Maksim Kovacevic, cu 29 de puncte, letonul Ernest Kalve (20), muntenegreanul Goran Martinic (11) și Vladislav Solopa (10) au fost principalii marcatori ai echipei târgumureșene, care bifează primul eșec din actualul sezon competițional. De la gazde s-au remarcat americanul Philip Miller (25) și muntenegreanul Marko Perovic (24). În urma acestui rezultat, CSM Tg.-Mureș și Phoenix Galați au acumulat câte 19 puncte și ocupă locurile II și III. Noul lider este CSM Sighetu Marmației, care s-a impus la Cluj și a acumulat 20 de puncte.