GLADIUS TÂRGU-MUREȘ A CUCERIT MEDALIA DE BRONZ LA CUPA TRANSILVANIEI

Prima parte a turneului de baschet juvenil “Cupa Transilvania” s-a încheiat, marți, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, cu finalele și festivitatea de premiere de la categoria minibaschet feminin și masculin. Competiția a reunit 24 de echipe de băieți și 10 de fete, care au luptat, timp de patru zile, pentru trofeele puse în joc. În acest an, atât la băieți, cât și la fete, locul I a revenit echipelor clubului Dan Dacian București, care au dispus în finale de Lynx Ploiești (52-37), respectiv Sportul Studențesc (61-25). La băieți, podiumul a fost completat de echipele Lynx Ploiești și Alpha Basketball Sibiu, iar la fete, pe locurile II și III s-au clasat Sportul Studențesc, respectiv Gladius I Târgu-Mureș. Mureșencele, pregătite de Olasz Andrea și Florina Pora, și-au adjudecat medaliile de bronz, după ce s-au impus, în finala mică, în fața celor de la LPS Alba Iulia, cu scorul de 16-7. Celelalte echipe mureșene, participante la întrecere, s-au clasat după cum urmează: la masculin / CSM Tg.-Mureș - locul 10, LPS Tg.-Mureș - locul 11, Gladius Tg.-Mureș -locul 14 și Lucky Dragons - locul 15; la feminin / Sirius Tg.-Mureș - locul 7 și Gladius II - locul 10. La masculin, coșgeterul competiției a fost Dan Dușescu, de la Lynx Ploiești, iar MVP-ul finalei a fost desemnat Dinu Codruț, de la Dan Dacian București. La fete, cea mai bună marcatoare a fost Ana Maria Mărunțelu, de la Sportul Studențesc, MVP-ul finalei a fost desemnată Raisa Simion, iar cea mai tehnică jucătoare a turneului a fost declarată Marta Cârmaciu, ambele de la Dan Dacian București. Cupa Transilvaniei, ajunsă la cea de-a 8-a ediție și organizată de Sportlife Tg.-Mureș și Primăria Tg.-Mureș, în colaborare cu Clubul Sportiv Gladius Tg.-Mureș, continuă, în perioada 6-9 februarie, cu turneul de babybaschet masculin, la care participă 16 echipe.