SUPERCUPA ROMÂNIEI: VIITORUL CONSTANȚA CÂȘTIGĂ PRIMUL TROFEU AL SEZONULUI 2019-2020

Sâmbătă seara, pe stadionul “Ilie Oană” din Ploiești, s-a desfășurat Supercupa României, competiție ce marchează startul sezonului competițional 2019-2020 al fotbalului de prim eșalon din țara noastră. Pentru trofeu s-au luptat, de această dată, CFR Cluj (câștigătoarea titlului în ediția trecută a Ligii 1) și FC Viitorul Constanța, câștigătoarea Cupei României în sezonul precedent. După un meci spectaculos, Viitorul a câștigat primul trofeu al sezonului, Supercupa României, după 1-0 cu CFR Cluj în confruntarea de la Ploiești! Artean a marcat singurul gol al meciului cu o execuție de zile mari! Reușita din finalul meciului cu CFR Cluj a fost aplaudată în picioare de Ianis și Gheorghe Hagi! Finalul a fost unul dramatic. În al treilea minut de prelungiri, Deac putea egala, însă șutul său cu efect a trimis mingea în bară, iar Tordai a prins mingea pe linia porții. CFR a fost mai periculoasă în cele 90 de minute. Omrani a fost aproape de gol în finalul primei reprize, apoi l-a certat rău pe Costache înainte de pauză. În partea a doua, Viitorul a cerut penalty după un henț al lui Bordeianu, iar Țucudean a încercat să deschidă scorul cu o reluare spectaculoasă pe spate. Lovitura lui Artean a stabilit învingătoarea, iar campioana CFR Cluj a început noua stagiune cu un eșec.