TÂRGUMUREȘEANA ANNEMARIE LUTSCH, O DANSATOARE DE NOTA ZECE!

Tânăra sportivă târgumureșeană Annemarie Lutsch și-a mai adăugat în acest an noi trofee în palmares. Are un palmares de sportivă impresionant. Annemarie Lutsch practică AcroDance și Dans contemporan. În perioada 22-26 mai a participat la concursul DANCE STAR World Finals 2019, care s-a desfășurat în localitatea Porec, Croația, competiție la care au luat startul peste 7.000 de sportivi, din țări precum Spania, Cehia, Slovacia, Grecia, Estonia, Africa de Sud, Brazilia, Rusia, Italia, Malta, Philippine, Emiratele Arabe Unite, Ungaria, Bulgaria, Polonia, Moldova, Germania, Austria, Croația și România. La categoria de vârstă juniori 12-15 ani, secțiunea ACRODANCE, la care au participat 19 concurenți, a ocupat locul 2 cu momentul de dans ESCAPE, iar la secțiunea open - formații, s-a clasat pe locul 1, cu momentul Pirații din Caraibe, acesta fiind cel mai greu concurs, deoarece Annemarie a fost cea mai mică din categorie ca și vârstă. În perioada 20-25 iunie, în Ungaria, la Balatonfured, la concursul STAGE DANCE EUROPEAN CHAMPIONSHIP, a obținut locul 1 și Special Award la secțiunea acrodance, cu un scor de 83 de puncte, apoi locul 1 la secțiunea Theatre dances - musical - jazz. Tot la această competiție s-a clasat pe locul 2 la secțiunea contemporan duo și secțiunea open. Cel mai recent, în 29 iunie, la Târgu-Mureș, a obținut premiul special de interpretare la Festivalul Internațional de Dans - Fantasy - ediția I. Annemarie Lutsch este ambițioasă și talentată. Știe ce vrea și ce are de făcut pentru a obține acel lucru. Muncește din greu și nu are timp de pierdut. “Fericirea nu o poți descrie când ești chemat pe podium. Premiul nu este doar o cupă, o medalie sau o bucată de plastic colorată... este un sentiment unic, pe care îl trăiești acolo, sus, pe podium. Înseamnă evoluție, maturizare, putere și încredere în sine. Am avut încredere în mine, am învățat ce înseamnă să muncesc pentru ceea ce-mi doresc cu adevarat. Chiar dacă nu am aripi eu zbor, vibrez și visez!”, a afirmat Annemarie Lutsch.