FORMULA 1 / VERSTAPPEN CÂȘTIGĂ ÎN FAȚA LUI LECLERC DUPĂ CE L-A SCOS ÎN AFARA PISTEI PE MONEGASC

Max Verstappen și-a adjudecat Marele Premiu al Austriei și a adus prima victorie echipei sale, Red Bull Racing Honda din acest sezon. Charles Leclerc a obținut cel de-al doilea pole position al carierei sale în acest weekend, însă nu a reușit să termine cursa pe primul loc, fiind depășit de olandez, în turul 69 al cursei. Depășirea nu a fost una regulamentară, deoarece Verstappen l-a împins pe Leclerc în afara pistei, însă olandezul nu a fost sancționat pentru asta, terminând astfel pe primul loc. Podiumul a fost completat de către Bottas. Surpriza etapei a venit din partea liderului clasamentului mondial, Lewis Hamilton, cel care este și campion mondial en-titre la Formula 1. Acesta a plecat de pe locul 5, pe grila de start, după ce a fost penalizat cu trei locuri. Englezul a reușit să avanseze până pe locul 4, însă Vettel, cel care a plecat în cursă de pe poziția 9, a recuperat și i-a luat fața lui Hamilton, care a terminat cursa pe 5. Următoarea etapă din Formula 1 va avea loc în perioada 12-14 iulie și se va desfășura în Anglia.