SIMONA HALEP, 54 DE MINUTE DE VIS! REACȚIA PRESEI INTERNAȚIONALE DUPĂ VICTORIA CATEGORICĂ DIN SFERTURI A ROMÂNCEI

Simona Halep a câștigat meciul cu Anett Kontaveit în doar 54 de minute. Presa internațională laudă prestația fabuloasă a sportivei noastre. Simona Halep a avut nevoie de doar 30 de minute pentru a câștiga primul set al meciului cu Anett Kontaveit și de alte 24 de minute pentru a-și adjudeca meciul. Simona Halep i-a uimit pe jurnaliștii străini: „Dominantă!" „Fabuloasă" „Și-a demonstrat clasa!". Serviciu excelent, joc perfect din spatele terenului și un rever implacabil. Simona Halep a dominat clar primul set al meciului cu estonianca Kontaveit și s-a impus după 29 de minute cu scorul de 6-1. Presa internațională a reacționat imediat: „Numărul 4 mondial și-a demonstrat clasa în doar 29 de minute. Fostul lider al clasamentului WTA a jucat excepțional" scriu englezii. „Neobosită" titrează și contul oficial de Twitter al Australian Open. „Încrezătoare, agresivă, dominantă" remarcă și presa spaniolă, după primele 30 de minute ale meciului dintre Halep și Kontaveit. „Vecină cu perfecțiunea" a titrat după meci contul oficial al Australian Open. „Ce performanță! Simona Halep merge în semifinale și pare principalul pericol pentru Ash Barty", anunță și australienii de la Fox Australia. „Halep a distrus-o pe Kontaveit. E puternică, experimentată și rapidă. Mi se pare foarte încrezătoare și are toate atuurile de partea ei. Va fi nevoie de cineva cu adevărat special pentru a o învinge", consideră și jurnalistul Lloyd Douglas.