ROMÂNIA, LOCUL 3 ÎN CLASAMENTUL PE NAȚIUNI LA EUROPENELE DE NATAȚIE PENTRU JUNIORI

România a încheiat Campionatul European de natație pentru juniori, de la Otopeni, pe locul trei în clasamentul pe națiuni, cu nouă medalii. David Popovici a cucerit cinci medalii, 4 AUR, la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, ștafetă 4x100 m liber și 1 ARGINT, la ștafeta mixtă 4x100 m liber, iar ambițiosul Vlad Stancu și-a adjudecat 4 medalii - 2 AUR la 1.500 m liber și ștafeta masculină 4x100 m liber și 2 ARGINT la 400 și 800 m liber. La finalul competiției de înot, David Popovici și Mary Ambree Moluh (Franța) au fost desemnați cei mai buni sportivi de la Europenele de înot pentru juniori de la Otopeni, pe baza unui punctaj întocmit pe baza celor mai bune performanțe înregistrate în competiție, notează COSR. David

Popovici a ocupat primul loc cu 951 puncte în clasament, fiind urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) și de italianul Lorenzo Galossi (897).

Medaliile României: 5 AUR: ștafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu), 3 medalii David Popovici la 200 m liber, 50 m liber și 100 m liber, Vlad Ștefan Stancu la 1.500 m liber; 4 ARGINT: ștafeta mixtă 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber, 2 medalii Vlad Stancu la 800 m liber și la 400 m liber. În clasamentul final, pe medalii, România s-a clasat pe locul 3, după Ungaria, primul loc cu 14 medalii (6-5-3), și Polonia 16 (5-4-7). 25 de țări dintre cele 42 de participante au obținut cel puțin o medalie la Otopeni.