BIANCA COSTEA, ÎN FINALA DE 100 M LIBER LA MONDIALELE DE JUNIORI

Înotătoarea română Bianca Costea s-a calificat, joi dimineața, în finala probei de 100 metri liber feminin, din cadrul Campionatelor Mondiale de înot pentru juniori de la Lima, din Peru.

Sportiva noastră a înotat în prima semifinală, pe care a încheiat-o pe locul al doilea, cu timpul de 56.45 secunde, al patrulea din semifinale. Astfel, Bianca și-a câștigat locul în finala ce a avut loc în această dimineață, de la ora ora 3:14, ora României. România a cucerit până acum două medalii de aur la competiția din America de Sud, prin David Popovici la 100 metri liber, ștafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu) și prin David Popovici (200 m liber), și una de argint, prin Vlad Stancu, la 400 m liber.