Baschetbaliștii mureșeni se impun în primul test!

Baschetbaliștii de la CSM Tg. Mures au câștigat prima partidă cu CSM 2007 Focșani, din play-off-ul LNBM MozzartBet, disputată marți, în Sala Sporturilor din Tg. Mureș. CSM Târgu Mureș - CSM 2007 Focșani 98-73 (26-15, 27-12, 17-24, 28-22). Marcatorii echipei mureșene au fost: Mathis 21 (4×3), Sánta 20 p + 10 rec, Martinic 19 (4×3) + 11 ass, Lowrance 12 (2×3), Borșa 11 (1×3), Gajovic 11, Mureșan 3 (1×3), Bölöni 1. Au mai jucat Person (7 rec), Șolopa, Nistor și Engi Rosenfeld. Am avut un început de partidă furtunos, chiar dacă oaspeții au marcat primul coș, și s-a mers cap-la-cap până la 6-6, Sánta Szabolcs a fost găsit de multe ori foarte bine sub panou. Căpitanul nostru a marcat 6 puncte în șir, și am început să ne distanțăm pe tabelă. Diferența a crescut la peste 10 puncte în finalul sfertului datorită coșului cu fault al lui Goran Gajovic, care a marcat și liberă suplimentară. Cu o apărare în zonă foarte mobilă, echipa noastră și-a mărit avantajul începând din mijlocul sfertului doi, iar cele 15 puncte consecutive ale lui Anthony Mathis (7) și ale lui Goran Martinic (8) ne-a împins la un liniștitor +26 pe tabelă. În repriza a doua trebuia doar să avem grijă să nu ne relaxăm foarte tare, în sfertul trei am pierdut 7 puncte din avans, dar în ultimul am recâștigat șase dintre ele. Astfel, finalul a fost unul liniștitor, cu aproape 100 de puncte marcate și doar 73 primite. A fost un prim pas spre realizarea obiectivului, acela de a câștiga această confruntare în sistemul 3 din 5 împotriva echipei din Focșani. Astăzi, 13 aprilie, de la ora 19, tot în Sala Sporturilor “Ladislau Simon” din Tg. Mureș, al doilea joc între cele două formații.