Eșec în primul amical pentru CSM Tg. Mureș

Aproximativ 500 de spectatori au fost curioși cum va arăta echipa de baschet masculin CSM Tg. Mureș după pauza de vară. Din păcate, antrenorii George Trif și Vlad Pora nu au putut alinia cea mai puternică formație, deoarece a trebuit să jucăm fără pivoți de meserie. Sánta - în revenire dintr-o accidentare, respectiv Lowrance - învoit - antrenorii noștri au improvizat pe acest post. Cu toate acestea, echipa CSM Tg. Mureș a făcut față uneia dintre formațiile de top din LNBM, ajungând la final la doar un punct în spate și posesia în ultimul atac. De data aceasta nu i-a ieșit aruncarea lui Martinic, dar sperăm că în campionat va fi invers. Trif George a jucat cu o rotație mai lungă, aproape toți jucătorii primind minute bune pe parchet. Cu această ocazie și-au făcut debutul sub culorile noastre cei doi jucători sosiți în vară, Mladen Jeremic și Radu Paliciuc. Ei au marcat 16, respectiv 8 puncte. Alin Borșa, “împins” pe poziția 5, a reușit un double-double cu 10 puncte și tot atâtea recuperări. Rezultat: CSM Târgu Mureș - SCM Timișoara 82-83 (27-23, 15-19, 18-22, 22-19). Marcatori: Martinic 22 (4×3), Jeremic 16 (2×3), Borșa 10 p + 10 rec, Paliciuc 8 (1×3), Bölöni 8 (1×3), Sólyom 7, Person 6 (1×3), Gajovic 5 (1×3). Au mai jucat: Mureșan, Engi-Rosenfeld și Nistor. De la oaspeți, cel mai bun marcator a fost Igor Kesar, cu 18 puncte. Joi, 24 august, CSM Tg. Mureș a jucat încă un meci de verificare, tot în compania echipei SCM Timișoara.