“Visul american” s-a încheiat pentru Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis, Sorana Cîrstea, favorită 30, a fost eliminată, în noaptea de marți spre miercuri, în sferturile de finală ale US Open, ultimul grand slam al anului. Sorana a fost învinsă de a 10-a favorită, sportiva cehă Karolina Muchova, scor 6-0, 6-3. Muchova a început în forță primul set și după două break-uri și 10 minute conducea cu 3-0. Game-ul al patrulea a fost unul maraton, de peste 19 minute, în care Sorana a avut nouă șanse de break, însă în cele din urmă s-a impus tot Muchova. Deși Sorana nu a jucat rău, nivelul Karolinei Muchova a fost incredibil și cehoaica a câștigat primul set cu 6-0, după 43 de minute. După două mingi de break salvate, Sorana a reușit să câștige primul game al meciului chiar la debutul setului 2. După 10 încercări eșuate, Sorana a reușit mult așteptatul break în setul doi. Însă Muchova a făcut rapid rebreak și apoi și-a valorificat serviciul la zero și scorul a devenit 2-2. Apoi fiecare jucătoare și-a făcut serviciul, însă Muchova a reușit din nou un break și în cele din urmă, după patru game-uri consecutive câștigate, s-a impus cu scorul de 6-3. Meciul a durat o oră și 37 de minute. La meciul Soranei Cîrstea cu Karolina Muchova, în tribunele arenei Arthur Ashe s-au aflat și actrița Emma Watson, celebră pentru rolul Hermione din seria Harry Potter, care a stat alături de nu mai puțin celebra Anna Wintour, redactor-șef al revistei Vogue. De asemenea, a fost prezent și Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep. Pentru prezența în sferturi, Cîrstea și-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari și 430 de puncte WTA. Pentru Sorana Cîrstea a fost prima prezență în sferturi la US Open și a doua prezență în această fază la un grand slam, după Roland Garros 2009. În 2009, ea a fost învinsă în sferturi la French Open de Samantha Stosur, scor 6-1, 6-3.