Scenariu negru anunțat din interiorul FRF: România, pedepsită drastic pentru comportamentul ultrașilor

Mihai Stoichiță, directorul tehnic al Federație Române de Fotbal, a anunțat ce pedeapsă anticipează că va primi România după meciul cu Kosovo, 2-0 pe Arena Națională. Oficialul FRF prevede un scenariu negru pentru tricolori, ca urmare a comportamentului suporterilor. România a învins Kosovo cu 2-0, pe Arena Națională în preliminariile EURO 2024, meci cu scântei și întrerupt din cauza unui banner afișat în peluza tricoloră. “Kosovo e Serbia” a fost bannerul afișat de facțiunea “Uniți Sub Tricolor”, care a dus la oprirea meciului. La câteva ore după finalul meciului, Mihai Stoichiță a reacționat și a anunțat că se teme de o pedeapsă dură: suspendare a terenului de două jocuri, ceea ce ar însemna că România nu va mai juca niciun meci cu spectatori pe teren propriu în finalul campaniei de calificare la Campionatul European. “Cu Andorra, gata, s-a terminat. Nu o să jucăm cu spectatori. Ce îmi este mie teamă e că s-ar putea ca nici la meciul cu Elveția să nu mai jucăm cu spectatori, să primim o asemenea pedeapsă”, a spus Mihai Stoichiță la Fanatik Superliga. România a câștigat, cu scorul de 2-0, meciul cu Kosovo, de pe Arena Națională, din grupa I de calificare la Euro-2024, după ce Nicolae Stanciu a marcat în minutul 83, iar Valentin Mihăilă a majorat scorul în minutul 90+3. Meciul, întrerupt în minutul 18, din cauza torțelor și scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute. În minutul 40, Florinel Coman a cerut penalti, dar după consultarea VAR, arbitrul Willy Delajod nu a acordat nimic. După numai două minute, oaspeții au rămas în zece, după eliminarea lui Vedat Muriqi, care a primit al doilea cartonaș galben. În repriza secundă, tricolorii au primit penalti, în minutul 58, însă portarul Muric a apărat șutul lui Nicolae Stanciu. Căpitanul tricolorilor și-a răscumpărat greșeala în minutul 84, când a deschis scorul cu un șut din marginea careului, bară-gol. Elevii lui Edi Iordănescu au trecut prin emoții în finalul de meci, când au pierdut baloane și au fost dominați. În minutul 88, Moruțan a trimis peste bară, din careu, iar în minutul 89, Alibec a trimis din careu direct în brațele lui Muric. Pe final a marcat Mihăilă (min. 90+3) și s-a terminat 2-0 pentru tricolori, care au reușit a treia victorie în grupă și rămân neînvinși. În grupa I conduce Elveția, cu 14 puncte, urmată de România (12 puncte). Pe locul al treilea a căzut Israel (11 puncte), pe locul 4 se află Belarus (4 puncte), Kosovo e pe 5, cu 4 puncte, iar Andorra are două puncte și ocupă ultimul loc în clasament. Rezultatele înregistrate marți seara, în grupa I din calificările Euro 2024: România - Kosovo 2-0 (N. Stanciu 84, Mihăilă 90+3); Israel - Belarus 1-0 (Kanichowsky 90+3); Elveția - Andorra 3-0 (Itten 49, Xhaka 84, Shaqiri 90+3 penalti).