CSM Târgu-Mureș a obținut a doua victorie consecutivă în LNBM

Echipa CSM Târgu-Mureș a ajuns la două victorii consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin. După ce etapa trecută au trecut de CSM Petrolul Ploiești pe teren propriu, târgumureșenii au învins în deplasare formația CSM Focșani, scor 74-85. Marcatorii echipei târgumureșene au fost: Martinic 23 (3×3), Lowrance 16 (1×3), Bölöni 12 (4×3), Sánta 11 + 8 rec, Gajovic 11 (3×3), Borșa 7 (1×3), a mai jucat Nistor. “Am avut primele două sferturi relativ bune, dar pe final, câteva greșeli venite pe neatenție au permis adversarilor să se apropie la 4 puncte. Partea a doua ne-am chinuit mai ales în apărare, unde prin greșeli simple de comunicare am permis adversarilor să înscrie coșuri ușoare. Cel mai important, însă, că în sfertul 4, pe final de joc, băieții s-au adunat și cu energie, comunicare bună în apărare și maturitate în atac, am reușit să facem o diferență confortabilă și să câștigăm meciul la o diferență de 11 puncte. Este o victorie pe care trebuia să ne-o adjudecăm și mă bucur că am reușit să ne adunăm în momentele cele mai importante. Acest lucru îmi dă speranțe pentru meciurile viitoare”, a declarat George Trif, antrenor CSM Tg. Mureș.