Echipa CSM Tg. Mureș a câștigat și cel de al treilea meci din 2024!

Formația mureșeană de futsal de la CSM Tg. Mureș, antrenata de coordnatorul Cosmin Gherman, a învins clar echipa Șoimii Șimand, intr-un meci din cadrul Ligii 1, etapa a 15-a: CSM Târgu Mureș - Șoimii Șimand 10-3 (7-1). Au marcat pentru mureșeni: Patrick Cherteș 3x, Ion Al-Ioani 2x, Cristian Nicola, Attila Ördögh, Raul Pogăcean, Norbert Barbócz, Zsolt Butiurcă. Targumuresenii au început foarte bine partida, golul a venit însă după primul schimb de linie, Cherteș deschizând scorul. Peste patru minute tânărul nostru jucător a reușit dubla, iar peste alte două minute a înscris și Nicola. Peste alte 5 minute tabela a arătat 5-0 după reușitele lui Ördögh și Al-Ioani. În penultimul minut al primei reprize Cherteș a reușit hat-trickul, iar oaspeții au redus din diferență după un contraatac, dar în ultimul minut Pogăcean a restabilit diferența de șase goluri. Antrenorul echipei noastre a început să dea minute tuturor jucătorilor, în poartă Laurențiu Săbăduș a luat locul lui Mihai Tătar, dar și așa Barbócz a mărit diferența la mijlocul reprizei secunde. Oaspeții au profitat de câteva greșeli în apărare și au reușit două goluri succesive, ultimul după ce Săbăduș a apărat o lovitură de pedeapsă de la 10 metri, dar mingea a revenit executantului, Haioș,care nu a mai greșit. În ultimele minute mureșenii s-au concentrat mai bine, și profitând de oboseala oaspeților au penetrat încă de două ori poarte celor din Șimand prin Al-Ioani și Zsolt Butiurcă. “A fost o victorie extrem de frumoasă, în care echipa noastră a arătat un futsal corect. Mai avem unde să progresăm, dar semnele sunt foarte bune”, a afirmat antrenorul coordonator Cosmin Gherman.