Victorie pentru România în primul meci din 2024 din Rugby Europe Championship!

Naționala de rugby a României a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 20-8, selecționata Poloniei, în primul meci din 2024 din Rugby Europe Championship. La pauză, scorul a fost 17-3. Fluierul final al arbitrului a venit în minutul 76.09, la Gdynia. România se află în Grupa B, alături de Portugalia, Belgia și Polonia. Stejarii vor întâlni Belgia acasă, in data de 10 februarie, și Portugalia, tot pe teren propriu, la 17 februarie. După partidele din grupă vor urma semifinalele, programate în weekendul 2-3 martie și finalele ce vor avea loc la 17 martie, la Paris. În Grupa A se află Georgia, Spania, Germania și Țările de Jos. În ediția trecută a competiției, România a ocupat locul 3, după ce a învins în finala mică, la Badajoz, Spania, cu 31-25.

Evoluție slabă, rezultat pe măsură pentru Rapid în Champions League

Rapid București avea nevoie de o victorie pe teren propriu în fața lui Ferencvaros pentru a depăși echipa maghiară în clasamentul grupei B din Champions League la handbal feminin. Din păcate, echipa giuleșteană a făcut un joc slab și a pierdut clar în fața unei echipe care era de bătut. E adevărat că au lipsit Buceschi și Fernandez, dar la fel de adevărat este c și faptul că, de exemplu, Mogensen a făcut niște greșeli pe care rar le vezi și în Divizia A. Și nu numai ea, stranierele Rapidului au fost campioanele greșelilor tehnice în acest joc. Ferencvaros s-a desprins la 3 puncte de Rapid cu două etape înainte de finalul jocurilor din grupe, formația din Budapesta având prima șansă la calificarea în play-off-ul pentru sferturile de finală.