Liga 1: Victorie extrem de muncită pentru baschetbaliștii mureșeni

Echipa de baschet masculin CSM Tg. Mureș 2 a obținut cea de a noua victorie în campionat. Baschetbaliștii mureșeni s-au impus pe teren propriu cu 89-85 (20-22, 27-26, 21-12, 21-25), în fața echipei ASE București, partida contând pentru Liga 1 la baschet. Marcatorii echipei mureșene au fost: Bot R. 20 p (3×3), Mureșan C. 19 p+ 12 rec, Trif R. 14 p (2×3), Kiss R. 12 p, Szilveszter B. 8 p + 15 rec, Major K. 7p (1×3), Ghiță P. 6 p, Blaga R. 3 p. A mai jucat Szász I. Formația mureșeană, condusă de antrenorul Péter Faragó, nu a început foarte bine partida. Sfertul trei a fost decisiv pentru echipa mureșeană. În ultimele 5 minute ale partidei, bucureștenii au încercat din răsputeri să revină pe tabelă, chiar sau apropiat la 4 puncte, dar în echipa mureșeană mereu s-a găsit cineva care să mai înscrie un coș cu care să rămână la conducere. Ultimele 7 puncte ale echipei CSM Tg. Mureș au fost marcate de cel mai experimentat dintre băieții mureșeni, Cristian Mureșan.