Baschet masculin - U BT Cluj și FC Argeș Pitești, victorii la debutul în faza play-off a Ligii Naționale

Campioana U Banca Transilvania Cluj și formația FC Argeș Pitești au obținut victorii, miercuri, în primul meci din cinci programate în sferturile Ligii Naționale. U BT Cluj s-a impus, pe teren propriu, în fața echipei Dinamo București, scor 87-68 (33-46), iar Rapid București a pierdut, tot acasă, cu FC Argeș Pitești, scor 76-78 (45-44). În BT Arena, campioana U BT Cluj a fost condusă copios în prima repriză de Dinamo, chiar și la 18 puncte. Meciul doi va avea loc astăzi. Faza play-off a fost deschisă, marți, în seria CSM Oradea - CSM Constanța, scor 104-78, iar a doua confruntare a avut loc joi. Ultima dispută din sferturi este programată între CSO Voluntari - CSU Sibiu, cu primele două confruntări în 14 și 16 aprilie. În play-off a intrat neînvinsă campioana U BT Cluj, 36 puncte, urmată de CSM Oradea 32, CSO Voluntari 28, Rapid București 27, FC Argeș Pitești 27, CSU Sibiu 25, CSM Constanța 25, Dinamo București 24. Primele patru clasate au avantajul terenului propriu în play-off. Meciurile se dispută în sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”, la fel ca și semifinalele, în timp ce finala Ligii Naționale se va disputa în șapte partide. CSM Tg. Mureș s-a clasat pe ultima poziție în grupa locurilor 1-10, ratând calificarea în play-off.