ASA Târgu-Mureș și Steaua au uitat să câștige în Liga 1. ASA - Steaua 1-1

Vicecampioana și campioana ediției trecute au remizat, scor 1-1 (0-1), pe Cluj Arena, într-o partidă din etapa a XX-a a Ligii 1 Orange. Filip a marcat pentru Steaua în prima repriză, iar Ramiro Costa a restabilit egalitatea la scurt timp după pauză. Prima ocazie importantă a fost a oaspeților și a fost irosită de Tade, care a trimis cu capul peste poartă, în minutul 26. Steaua a rămas în ofensivă, iar șutul în forță al lui Stanciu a lovit bara porții lui Stăncioiu. În cele din urmă, insistența campioanei a dat roade în minutul 41, când Filip a prins un voleu din mijlocul careului care l-a lăsat fără reacție pe Stăncioiu. Balic a venit imediat cu replica pentru gazde, dar tot Steaua a avut ultima ocazie a reprizei, prin același Stanciu, care a fost aproape să marcheze direct din corner. La trei minute de la reluare, mureșenii au egalat prin Ramiro Costa, după un contraatac de manual, plecat din brațele lui Stăncioiu. Până la final, Dedov, de la gazde, și Stanciu au încercat șuturi de la distanță, iar Hamroun a reluat spectaculos cu capul pe spate, dar Stăncioiu a avut o paradă pe măsură. S-a terminat 1-1, astfel că ASA nu mai bate pe nimeni de patru etape, iar Steaua a ajuns la trei meciuri fără victorie în campionat. Cristiano Bergodi crede că rezultatul a fost unul echitabil și afirmă că rămâne optimist în privința calificării în play-off. Pentru ASA au evoluat: Stăncioiu - Velayos, Balaur, Bejan, Balic (76-Brandan) - Jazvic, Gorobsov, Mureșan, Dedov (74-Romario) - Axente (82-Voiculeț), R. Costa. ASA acumulează 28 de puncte și se menține, deocamdată, pe locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off. În etapa viitoare, roș-albaștrii vor juca luni, pe stadionul Dinamo, cu FC Voluntari.