Steaua - BC Mureş 77-78

Am tremurat pe finalul partidei, dar până la urmă am câştigat meciul din Sala Polivalentă din capitală. Steaua CSM Eximbank - BC Mureş 77-78, în etapa a 17-a din LNBM. Martinic a fost - din nou - omul cheie al partidei. Barro a avut un aport extraordinar, Mohammed de data aceasta a fost foarte util la recuperări. În sfârşit şi Jurevicus a făcut un meci bun, ceilalţi au ajutat enorm şi ei la victoria de doar un singur punct. Fraseniuk şi Gajovic au adunat puncte preţioase, Lázár şi Ivanovic s-au luptat sub panou. Cu o echipă decimată de accidentări, BC Mureş a reuşit să smulgă două puncte enorme la una dintre pretendentele la titlu. Tigrii au condus ostilităţile după un prim sfert echilibrat, dar au cedat iniţiativa în final, când gazdele au reuşit să remonteze un handicap de 6-7 puncte. Totuşi am avut şi un pic de noroc la ultima fază a jocului, atunci, când Marinovic a ratat libera cu care putea trimite partida în prelungiri, şi recuperarea a ajuns tot la stelişti, dar Nicoară a ratat aruncarea. Steaua CSM Eximbank - BC Mureş 77-78 (19-18, 17-26, 18-17, 23-17). BC Mureş: Martinic 24 (6x3), Barro 14 p - 8 reb, Jurevicus 12, Fraseniuk 9 (1x3), Gajovic 7 (1x3), Ivanovic 6, Mohammed 5 (1x3) - 11 reb - 4 ass, Lázár 1.Tigrii au trecut pe primul loc al clasamentului. Peste câteva zile vine din nou o confruntare cu Steaua, de data aceasta la Târgu-Mureş!